Historyczny KRL. Recenzja„Borka i Sambor. Postrzyżyny”

Borowy, książę Popiel, Strzyga –brzmią znajomo. A może trochę przerażająco? Te postacie można spotkać na kartach komiksu wydanego przez muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nie ma się więc czego bać, bo w interesującą i zarazem pouczającą przygodę zabiorą nas Borka i Sambor.

Zbliżają się postrzyżyny przyjaciela Borki i Sambora – syna Piasta oraz Rzepichy. Rodzeństwo pochłonięte jest planowaniem tego, jakim prezentem obdarować przyjaciela. Sprzeczkę przerywa im dobiegający z nad rzeki płacz. Tam spotykają Kalinkę – siostrę Siemka. A z rzeki, zamiast złotej rybki, jak chciała Borka, wyławiają samego Siemka.

W tym samym czasie po słowiańskich ziemiach podróżują dwaj tajemniczy wędrowcy. Proszą o gościnę w grodzie księcia Popiela. Odprawieni przez strażnika Popielidów wpadają w sidła okrutnych dzieci. Kto był na tyle okrutny by zastawić w lesie sidła i trzymać w nich dwóch starców? Jak Siemek znalazł się w rzece? Kto jemu zabrał zioła od Znachorki, a małej Kalince konika? Tego dowiecie się w dalszej części tego historyczno-przygodowego komiksu z przygotowanego dla młodzieży i dzieci cyklu „Lubię te historie!”.

Opowieść została oparta o przekaz Galla Anonima dotyczący postrzyżyn syna dobrotliwego Piasta oraz złego Popiela. Na komiksowych kartach pojawiają się legendarne postacie, takie jak Borowy czy Wodnik. Ale nie tylko z mitycznymi postaciami przyjedzie się spotkać czytelnikowi. Nie można zapomnieć o zwyczajach, takich jak postrzyżyny. Nie pamiętacie o co w nich chodziło? Nic nie szkodzi. Autorzy komiksu przychodzą z pomocą! Niezaznajomionym z legendami polskimi z pewnością pomoże znajdujący się na końcu komiksu słowniczek.

Komiks autorstwa Elżbiety Żukowskiej i Karola Kalinowskiego jest ciekawą propozycją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – te pierwsze mogą w ten sposób poznać polskie legendy, z kolei starsi mogą je sobie przypomnieć. A wszystko to w sposób przystępny i atrakcyjny.

Niniejszy komiks jest pierwszym z serii komiksów osadzonych w legendarnych czasach początków państwa polskiego opowiadających o przygodach Borki i Sambora. Szykuje się edukacyjnie nienachlana i rozrywkowa seria!

Scenariusz: Elżbieta Żukowska

Rysunki: Karol KRL Kalinowski

Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Liczba stron: 28
Format: 210×300 mm
Oprawa: miękka

Iwona Görke

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. KRL w kolorze. Tego nie uświadczysz w jego autorskich komiksach.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s